Jak pěstovat orchideje. Dejte svým orchidejím originální a funkční obal 

.Čeho si při výběru orchideje pečlivě všímat, abyste si koupili zdravou rostlinu, která bude prospívat a pravidelně kvést? Jak se o ni starat? A v čem ji pěstovat, aby se jí dařilo a zároveň vypadala co nejlépe.Jak pěstovat orchideje. Dejte svým orchidejím originální a funkční obal.

Na co dávat pozor při nákupu orchideje

 

V první řadě si vyberte rostlinu kvetoucí. Bohaté květenství svědčí o tom, že rostlina měla doposud dobré podmínky, je pravděpodobně zdravá a silná. Dále si všímejte listů. Měly by být sytě zelené a pevné, mírně dužnaté. Seschlé, žloutnoucí nebo uhnívající listy jsou známkou problémů. Kruhové skvrny nebo světlé proužky na listech mohou signalizovat nebezpečné virové onemocnění. Vidíte-li tyto příznaky nebo dokonce živé škůdce (např. svilušky), tak raději žádnou rostlinu v takové prodejně nekupujte. Velmi důležité jsou u epifytických druhů zdravé vzdušné kořeny. Ze všech stran posuďte stav vzdušných kořenů. Měly by být silné, světle zelené, s šedavě stříbřitým povrchem. Substrát by měl být vzdušnými kořeny dostatečně prorostlý. Jsou-li vzdušné kořeny seschlé nebo naopak nahnilé a konce kořenů jsou odumřelé, rostlinu rozhodně nekupujte

Vybíráme obal. Průsvitný či barevný?

 

průhledný květináčPokud je v prodejně dostatečný výběr orchidejových obalů, kupte si ho společně s orchidejí, aby se Vám výsledná kombinace barvy květů orchideje a barvy a tvaru obalu líbila. Mnoho lidí úzkostně dbá dřívějších doporučení, že se orchideje musí pěstovat pouze v průsvitných květnících. Zkušenosti ukázaly, že průsvitné obaly nejsou nezbytně nutné. Tyto obaly sice zajišťují přístup světla i ke vzdušným kořenům, ve kterých probíhá fotosyntéza, ale ta probíhá zejména v listech a pro rostlinu je to plně dostačující. Můžete si tedy vybrat obal, který bude svojí barvou ladit jak s květy orchideje, tak i s barvou interiéru, kde bude rostlina umístěna.

Pokud se rozhodnete pro obaly řady ORCHIDEA, máte na výběr nejenom velmi širokou škálu barev, ale i originální doplňky, jako například vyrovnávací dno pro obaly ORCHIDEA, které vytváří rovnou a stabilní plochu pro uložení květníku s rostlinou nebo umožní výsadbu orchideje přímo do obalu, bez použití květníku.

Nádoba na orchideje nemá být příliš velká, množství substrátu není pro orchidej rozhodující. Pokud vzdušné kořeny rostou ven z květníku, neodstraňujte je. Tyto kořeny přístup vzduchu a světla potřebují a je vhodné pravidelně je rosit.

Máte-li pro pěstování orchidejí dostatek místa, můžete se pokusit napodobit podmínky v jejich přirozené domovině a pěstovat je zcela bez květníků a obalů. Stačí vhodná větev, na kterou připevníte kus borové kůry a na ní spolu s rostlinou trochu mechu a rašeliny. Takto pěstované rostliny je potřebné častěji rosit (2x denně), než když orchidej pěstujete v květníku. Máte-li nevyužité terárium, ve kterém se snadno udržuje vyšší vlhkost (80%) a potřebná teplota, můžete v něm pěstovat orchideje bez květníku. Je však nutné zajistit v teráriu proudění vzduchu.

Začínáme s orchidejemi – jaký druh zvolit?

 

orchidejPokud s pěstováním orchidejí začínáte a budete je mít v běžném vytápěném bytě či domě, doporučujeme zástupce níže uvedených rodů:

Phalaenopsis. Tento rod orchidejí pochází z jihovýchodní Asie a jeho multihybridy patří mezi nejodolnější a nejméně náročné. Tvoří základ nabídky většiny zahradnických prodejen a je velmi oblíbený pro své krásné květy.

Dendrobium. Rovněž zástupci tohoto rodu patří mezi odolné, dobře pěstovatelné v běžných podmínkách.

Orchideje obou uvedených rodů jsou rostliny epifytické. To znamená, že ve volné přírodě rostou na větvích stromů a živiny rozpuštěné ve vodě přijímají vzdušnými kořeny.

Kromě epifytických orchidejí existují i terestrické (zemní) druhy orchidejí, které rostou v půdě. Jde například o rody Haemaria, Habenaria, Anoectochilus. Epifytické a terestrické orchideje vyžadují odlišný přístup při pěstování.

Hledáte-li zemní orchideje, nemusíte nutně až do oblasti tropů či subtropů. Orchideje totiž rostou i u nás. Jde o rostliny z čeledi vstavačovité, z nichž nejnápadnější je zřejmě střevíčník pantoflíček (Cypripedium calceolus). Bohužel vstavače z naší přírody rychle mizí, patří mezi velmi ohrožené a chráněné druhy rostlin. I když jste sebenadšenější a zkušený pěstitel orchidejí, nikdy nepřenášejte vstavače z volné přírody do svých zahrad.

domácí pěstování orchidejí

V běžné prodejní síti se prodávají kříženci a některé odolné druhy orchidejí, které nepotřebují specifické podmínky jako orchideje, které můžete obdivovat v botanických zahradách a na výstavách. Běžná pokojová teplota, pravidelné rosení, správná zálivka a odpovídající hnojení plně postačuje velkému počtu druhů orchidejí.

Při výběru konkrétního druhu orchideje vezměte v úvahu, kde chcete mít rostlinu postavenou a jaké jsou v daném místě světelné a teplotní podmínky. Pokud chcete pěstovat více orchidejí, můžete zvolit kombinaci takových druhů, které kvetou v odlišném období. Pokud s orchidejemi začínáte, je dobrou volbou epifytický Phalaenopsis.

Teplota

 

orchidejBěžně dostupné odolné druhy orchidejí (Phalaenopsis) prospívají při stálé teplotě kolem 20 oC s minimálním nočním výkyvem. Rostliny samozřejmě snesou i běžné vyšší letní teploty (je vhodné častěji rosit) a mají rády letnění ve stínu. Mírný pokles noční teploty nebo teploty v zimním období pozitivně podporuje tvorbu květů.

Některé druhy orchidejí vyžadují celoročně nebo v zimním období nižší teplotu (15 oC, s nočním poklesem i na 10 oC). Jde o orchideje, jejichž původ je v subtropických oblastech, kde jsou větší teplotní výkyvy než v oblastech tropických.

Rody, které vyžadují v zimě pokles teploty: Cattleya, Coelogyne, Paphiopedilum, někteří zástupci rodu Dendrobium, Oncidium. Tyto rostliny potřebují v zimě teplotu 15-18 oC, které dokážeme docílit umístěním na chodbu, do zimní zahrady nebo je v zimě umístíme na okenní parapet.

Světlo

 

Není vyhovující přímé sluneční záření. Vhodné je dostatečné, ale co nejvíce rozptýlené světlo. Rostliny sice pocházejí z horkých tropů a subtropů, ale je třeba si uvědomit, že ve své domovině rostou pod korunami pralesů, chráněné před přímými slunečními paprsky, v prostředí s vysokou vzdušnou vlhkostí.

orchidej

Ranní nebo večerní přímé sluneční světlo nepředstavuje pro orchideje problém, ale přímé polední paprsky mohou spálit listy. Chcete-li umístit orchidej na okenní parapet, vhodné je východní nebo západní okno.

Substrát

 

Substrát pro orchideje od Agro CSEpifytické orchideje potřebují zcela specifický substrát, který musí být velmi hrubozrnný, vzdušný, dobře propustný, odlehčený s minimálním množstvím živin a přiměřeně kyselý. Pokud s pěstováním orchidejí začínáte, kupte si kvalitní substrát, určený speciálně pro orchideje.

Substrát pro terestrické orchideje by měl obsahovat zvýšený podíl jemnějších částic, např. na 2 litry hrubozrnného substrátu přidat hrst Lignocelu (substrát z kokosových vláken). Zálivka by měla být častější, aby udržovala substrát mírně vlhký. I zemní orchideje však vyžadují dostatečně vzdušný substrát a menší obsah živin.

Zkušenější pěstitelé si často připravují substrát sami. Základ substrátu pro epifytické orchideje tvoří nahrubo nalámaná borka (kůra), nejlépe z borovice, vláknitá rašelina, suché bukové listy, kousky dřevného uhlí, rozdrobený polystyren a malé kousky molitanu. Pokud se rozhodnete připravit si poprvé substrát sami, poraďte se s nějakým zkušeným pěstitelem nebo hledejte více informací v kvalitní odborné literatuře či na internetu.

Zakoupíte-li si orchidej, doporučuje se po jejím odkvětu přesazení do nového substrátu, u kterého máte možnost pohlídat si jeho kvalitu a optimální složení. Přibližně měsíc po přesazení je vhodné začít orchidej přihnojovat. Orchideje nemají rády časté přesazování, vhodné je přesazovat 1x za 3 roky.orchidej

Zálivka

 

Orchidejím neprospívá zálivka tvrdou vodou, tj. s vysokým obsahem vápníku (Ca). Vodu je vhodné nechat před zálivkou odstát, případně převařit. Ideální je voda dešťová. Použít lze i vodu destilovanou, do které přidáte velmi malé množství hnojiva pro orchideje.

Vhodným způsobem zálivky je ponoření květníku s orchidejí přibližně na 30 minut do vody. Po té nechejte vodu odkapat a květník s rostlinou vraťte do obalu. Nadbytečná voda vyteče na dno obalu a udržuje vhodný přísun vlhkosti. Orchidej můžete zalévat i klasicky, ale hladina vody nesmí dosahovat až k substrátu se vzdušnými kořeny. Voda by se při zálivce neměla dostat do středu listové růžice.

hnojivé tyčinkyPokud jde o zálivku orchidejí, platí přísloví „méně je někdy více“. Orchideje nesnášejí přelévání. Substrát se vzdušnými kořeny nesmí být trvale ve vodě a nemá být přemokřený. V substrátu by se mohly rozmnožit škodlivé houbové choroby a vzdušné kořeny by začaly hnít.

Frekvence zálivky závisí na prostředí, kde je rostlina umístěna. V chladnějších místnostech s vyšší vzdušnou vlhkostí stačí zálivka 1x týdně. V běžné vytápěné místnosti můžete aplikovat zálivku 1-2x týdně, zejména v letním období. Mezi zálivkami u epifytických orchidejí musí substrát dostatečně proschnout. U terestrických orchidejí může být substrát trvale mírně vlhký.

Orchidejím prospívá zvýšená vzdušná vlhkost. Doporučujeme rostliny pravidelně rosit 1x denně. Při rosení dejte pozor na vzlínání vody do paždí listů, kde může dojít k zahnívání. Roste tak, aby rostlina nejpozději do 24 hodin zcela oschla.

Máte-li orchidej v obalu, nechejte na jeho dně trochu vody, která přispívá ke zvýšení vlhkosti.

Hnojení

 

Tekuté hnojeníJelikož orchideje pěstujeme v substrátu s minimálním množstvím živin, je nezbytné rostliny přihnojovat. Při hnojení je nutné postupovat velmi střídmě.

Ve volné přírodě získávají epifytické orchideje živiny vzdušnými kořeny z dešťové vody. Ta se k rostlinám dostává přes hustý porost korun pralesních stromů, kdy se obohacuje o živiny. Přísun živin k rostlinám ve volné přírodě je sice celkem pravidelný, ale velmi skromný. Podobně skromně musíme postupovat i v podmínkách domácího pěstování. Striktně dodržujte doporučené dávky speciálních hnojiv pro orchideje.

Hnojení můžeme provádět tak, že hnojivo přidáme do zálivkové vody nebo hnojivo přidáme do vody v rozprašovači a rostlinu následně rosíme.

Kromě hnojiva na orchideje můžete použít i běžné hnojivo na pokojové květiny, ale musíte použít minimálně pětinásobně menší množství, než je obvyklá doporučená dávka. Hnojivo pro orchideje by mělo mít zvýšený obsah fosforu (P) a draslíku (K).

Jak postupovat po odkvětu

 

odkvětPokud orchidej odkvete, je vhodné stvol zcela odstřihnout u listové růžice. Je rozšířeným mýtem stříhat květní stvol za třetím až čtvrtým očkem (paždím listů). To vede k tvorbě tzv. dceřiných stvolů, které rostlinu nadměrně vysilují (oblíbená praktika šlechtitelů a některých obchodníků). Orchideje rodu Phalaenopsis kvetou při správné péči 3x za dva roky.

Tvorbu květů můžete aktivně podpořit. Kromě vlastního řezu stvolu přispívá k tvorbě květů i snížení denní teploty po dobu jednoho měsíce během zimy. Pokud není možné snížení teploty po celý den, pomůže alespoň noční pokles teploty. Umístěte rostlinu např. ven na chodbu, do zimní zahrady, v létě ven do stínu.

Někdy na stvolu začne v paždí vyrůstat nová rostlinka (nejprve se objeví malé listy). Jde o vzdušnou odnož, zvanou „keiki“.

Nechejte novou rostlinku dostatečně vyrůst tak, aby měla alespoň 3-4 vzdušné kořeny, dlouhé asi 5 cm. Takto vzrostlou rostlinku neodlamujte, ale odstřihněte jí i s částí stvolu (řez stvolu proveďte 3 cm nad a pod rostlinkou). Odnož zasaďte i s částí stvolu do substrátu.

Stručná rekapitulace péče (Phalaenopsis)

 

světlo

dostatek rozptýleného světla, ne přímé sluneční záření

substrát

vzdušný, hrubozrnný, odlehčený