Kávovník arabský (Coffea arabica L.) je vždyzelená dřevina z čeledi mořenovitých (Rubiaceae). Z cca 60 druhů rodu kávovník (Coffea) je nejvýznamnější právě kávovník arabský. Jeho pěstování má bohatou historii a i dnes je nejvýznamnějším druhem, co se týče produkce kávy. Počátky pěstování kávovníku arabského se datují do období mezi 6. a 9. stoletím v Etiopii, později se jeho pěstování rozšířilo: ve 14. až 15. století do Jemenu, v 16. až 17. století do jihovýchodní Asie a do tropické Ameriky v 19. stoletíV současné době už není kávovník pouze plodinou, ale často také rostlinou pěstovanou v našich interiérech. Jeho pěstování coby pokojové rostliny má řadu výhod. Jednou z jeho hlavních předností je, že není vázán na vysokou vlhkost vzduchu a tak se mu velmi dobře daří i v podmínkách bytů s ústředním topením, kde jiné tropické rostliny, např. citrusy či kakaovník rostou o poznání hůře. Kávovník i v domácím prostředí nejen kvete, ale poté nasazuje i plody. Působí proto velmi dekorativně a exoticky. Kávovník lze navíc také různě upravovat a tvarovat. Řezem ho můžeme tvarovat tím způsobem, že se dá pěstovat i v omezeném prostoru.
Kávovník se množí nejlépe semeny. Protože semena poměrně rychle ztrácejí klíčivost, neměla by být starší než jeden měsíc. Je tedy vhodné pořizovat semena pro výsev od seriozního prodejce. Semena vyséváme i s rohovitým endokarpem do květináčů po 2 až 5. Jako substrát postačí běžný zahradní substrát s mírně kyselou půdní reakcí. Při zachování optimální teploty v rozmezí 25 až 28 °C, semena klíčí během 2 až 3 týdnů. Mladé rostlinky nesnáší nadměrnou vlhkost půdy. To vede k uhnívání kořenových krčků.
Po jednom rozsazujeme semenáčky, jakmile se objeví první pár pravých listů. Volíme květináče s průměrem okolo 10 cm. Stanoviště vybíráme takové, kde budou mít rostliny dostatek rozptýleného světla, přímé sluneční paprsky by mohly způsobit popálení listů. Vhodné stanoviště je např. za záclonou u jihovýchodního až jihozápadního okna. Letnění na terasách nebo zahradách není příliš vhodné, protože kávovník je citlivý jak k teplotním, tak i k vlhkostním výkyvům počasí. Teplota by měla být v rozmezí 20 až 25 °C. S ohledem na nedostatek světla v zimním období je vhodné okolní teplotu snížit na 15 až 18 °C a podle toho upravit také závlahu.Kávovník podobně jako další pokojové květiny hnojíme jednou za dva týdny. Dusík je nezbytný pro správný růst a fosfor podporuje tvorbu květů a vývin plodů.
Kávovníku vyhovuje propustný substrát bohatý na živiny. Kořen se rozvětvuje mělce pod povrchem. Čím více je substrát zásobený živinami, tím je hloubka, do níž kořeny pronikají, menší. Na dně květináče by neměla chybět drenáž.
Kávovník obvykle není napadán chorobami ani škůdci. Poškození, ke kterému nejčastěji dochází, je poškození listů, nicméně na vinně většinou nebývají škůdci, ale např. příliš suchý vzduch nebo nedostatek některých prvků ve výživě.
Aby rostlina dobře kvetla, je v zimním období nezbytné omezit zálivku a nehnojit. V podmínkách našich interiérů kávovníky začínají kvést a plodit ve stáří okolo tří až pěti let. Plody jsou v době zralosti žluté, ale častěji červené, sklízíme je až úplně vybarvené. Jsou to asi 15 mm dlouhé oválné peckovice. Peckovice má dužnaté oplodí, uvnitř kterého se obvykle nachází dvě semena, neboli kávová zrna. Kromě použití semen pro další výsev se můžeme pokusit i o přípravu vlastní kávy