cypřišSvěže zelenou, skoro až jemně dožlutova barvou a citronovou vůní je cypřišek pokojový velmi zajímavou pokojovou rostlinou. Věděli jste, že umí zničit bakterie, které jsou v ovzduší našeho bytu? Je tedy nejen krásný, ale i užitečný. Pochází z Kalifornie.
Iluzi „zahrádky v bytě“ si tedy může dopřát každý, i ten, kdo bydlí v malém bytě, protože cypřišek pokojový roste pomalu. Snad jen barvou, která přechází spíše do žluté, připomíná klasické venkovní cypřiše.
Cypřiš pokojový je poměrně nenáročný na pěstování, pár zásad je však nutné s ohledem na to, že je to subtropická rostlina, dodržovat. Cypřiši se nevede dobře v těžkém substrátu, naopak, vyžaduje půdu složenou z rašeliny, hrubšího písku a kompostu. I když vyžaduje pravidelnou zálivku, rosení nesnáší! Pokud ho máte v blízkosti rostlin, které vyžadují velkou vzdušnou vlhkost, můžete mu tím ublížit.
Aby cypřiš pokojový dopře prospíval, musíte mu zajistit dostatek světla. I když pochází ze subtropů, nesnáší přímé sluneční paprsky. Rozhodně ho tedy nedávejte na okenní parapet, k blízkosti topení (příliš suché a intenzivní teplo by mu také mohlo uškodit) nebo tam, kam se opírá slunce pravidelně delší dobu. Jakmile má ale cypřiš málo světla, vytahuje se za ním a působí pak nevzhledně.
Cypřiš je velmi odolný proti škůdcům, a to je jeho velké plus. Jak již bylo řečeno, jeho předností je, že umí zatočit s bakteriemi, které se proti naší vůli vyskytují v bytě.
Nedorůstá do velké výšky, a zajímavé také je, že si ho můžete pravidelně zastřihávat, aby zesílil, a také ho pěkně vytvarovat. Objevuje se v různých růstových formách: jako keř, pyramida, a dokonce má podobu rostliny na kmínku s několikapatrovými korunkami.
Přezimování je vhodné v teplotách od 5 do 10°C. Rozhodně však není mrazuvzdorný jako další druhy, které jsou určené na zahradu. Přesazujeme ho nejlépe na jaře, je to ale možné i na podzim.
Hnojíme na jaře, stačí 1x za 14 dní. Pokud bychom hnojili častěji, rostl by zbytečně rychle a svým způsobem by ztrácel na své dekorativnosti