ananas

Jak pěstovat ananas

 

Z listové růžice ananasu, který přinesete z obchodu, vypěstovat nový – skvělý trik.  Stačí vybrat plod se zdravými listy včetně středu růžice, seříznout ji, očistit od dužiny, nechat zaschnout a zasadit. Ale i když se řízek ujme, k novému plodu je ještě dlouhá cesta. Jak přimět ananas ke kvetení?ananas

Ananas si často dává takto na čas, v našich podmínkách obvykle vykvete až po pěti i více letech. Ovšem lze jej k tomu opravdu i trochu přemluvit – a právě 3 roky je věk, kdy může mít tato snaha již úspěch.

  • V době vegetace, od jara do podzimu, jej přihnojujte tekutými hnojivy.
  • Květů a plodů se dočkáte nejdříve, pokud ananas umístíte na slunečné místo, nejlépe jižně orientované okno.
  • Pomáhá i omezení zálivky v průběhu zimy.

Květy lze vyvolat i „umělým“ zásahem, což je ale vhodné provádět na jaře, aby se plody vyvíjely v průběhu léta – dozrají až v zimě. Je k tomu potřeba acetylénová voda, kterou získáte například rozpuštěním 80 g karbidu vápníku v 10 l vody. Decilitr nalijte do středu listové růžice rostliny. Přibližně za měsíc až dva by měla nasadit na květ.  

Odnož, kterou ananas vytvořil, můžete velmi dobře využít pro vypěstování další rostliny:

  • Když doroste do velikosti kolem 10 cm, odlomte ji, nechejte v teple oschnout a zapíchněte do směsi rašeliny a písku.
  • Na světlém a teplém místě ji mírně zalévejte, prospěje jí i skleníkové mikroklima, které snadno vytvoříte perforovaným plastovým kelímkem či kouskem fólie.
  • Měli byste zájem si vypěstovat vlastní ananas a nevíte jak začít? Není nic jednoduššího. Stačí si nějaký ananas koupit v obchodě a pak se jen držet jednoduchého návodu. Že už jste to mockrát zkoušeli a nic? Inu tak to jste zakořeňování asi neprováděli příliš správně. Zkuste to ještě jednou s námi a uvidíte, že tentokrát se to určitě povede.
  • Ananas comosus - ananasovník chocholatý [foto_1]
  • Kupte si ananas
    Celé kouzlo začíná koupí nějakého pěkného ananasu v prodejně ovoce zeleniny. Jak si vybrat ten nejlepší? Podívejte se v jakém stavu je vrcholová růžice. Je třeba, aby byla v co nejzachovalejším stavu, to znamená, aby byla zelená a nikoliv žlutá nebo hnědá. Nesmí mít zaschlý nebo vyhnilý střed růžice.

    Růžice se musí ukroutit
    Vrcholovou růžici zásadně neodřezáváme, ale ukroutíme. Vím, zní to divně, ale není to nic složitého. Prostě jednou rukou chytíme plod a druhou vrcholovou růžici a kroutíme každou část na jinou stranu, dokud nedojde k oddělení. Pokud bychom růžici odřízli, nejspíš by na ní zůstaly kousky dužniny a ty by zahnívaly.

    Spodní listy je třeba odstranit
    Nyní se bez bázně vrhněte na spodní listy vrcholové růžice a jeden po druhém odtrhávejte. Můžete si při tom třeba říkat má mě ráda,… nemá mě ráda,…má mě ráda… U této bohulibé činnosti nějakou chvíli vytrvejte. Minimálně tak dlouho než ji otrháte tak, že zůstanou na spodu aspoň dva či tři centimetry holého středového klacku.

    Stimulovat není nutné
    Pokud nyní necháte ohoblovanou růžici nějakou chvilku (třeba do druhého dne) zaschnout rozhodně neuděláte chybu, stejně jako ji neuděláte, pokud na holý kolík použijete stimulátor zakořeňování. Ale rozhodně to není nezbytné, ananas dobře zakoření i bez toho. Jen se tím zakořenění o dost urychlí.
  • Způsobů jak zakořenit je víc
    Někdo tvrdí, že stačí položit na hrdlo zavařovací sklenice, ve které je trochu vody, jiný tvrdí že stačí vlhký písek, případně míchaný s rašelinou. Já na zakořeňování všeho mám nejraději docela obyčejný perlit, nebo Agroperlit jak je jeho současný obchodní název. Stačí do vlhkého perlitu zapíchnout růžici zeleným nahoru, jak se říká ve starém vtipu o zahradnickém učedníkovi. Potom je dobré se postarat o zvýšenou vlhkost vzduchu třeba přetažením mikrotenové tašky přes zakořeňující listovou růžici. Při tom je dobré ji občas sundat, abychom to s tou vzdušnou vlhkostí nepřehnali a dílo vám nezplesnivělo.

    Pokud máte dost tepla, světla a použili jste stimulátor, tak už za čtrnáct dní můžete pozorovat, jak lezou první kořínky. Nejpozději za měsíc už může být ananas už zasazen v hlíně. Tak to zkuste a uvidíte, jak je to jednoduché. Zbývá se o něj nějakou dobu starat, chce teplo, zalévat ale nepřelévat.

    Hodně štěstí při pěstování.


     
  •