ananasPopis a péče
Jako jedna z mála, tato broméliovitá rostlina neroste v korunách stromů, ale na zemi. Pochází z Jižní a Střední Ameriky. Ananas miluje světlé stanoviště a snáší i přímé slunce. Zaléváme také do středu růžice. V létě by substrát neměl zůstat suchý. Rostlina vyžaduje časté rosení. Prospěje jí, pokud květináč umístíme do misky s vlhkými oblázky. V době vegetace hnojíme 2x měsíčně standardním tekutým hnojivem. Rostlině se daří při teplotě okolo 18°C. Teploty pod 15°C však rostlině nesvědčí plod obdivuhodného tvaru, jedinečné, lehce štiplavě sladké chuti a omamné vůně.. tak nás láká ananas, ovoce lahodné, zdravé a léčivé..
Ananasovík původně pochází z oblastí Jižní Ameriky. Snaha pěstovat ho ve velkém v našich podmínkách ztroskotává na faktu, že vyžaduje konstantně teplé a vlhké podnebí, běžně nepřežije dlouhodobější teploty pod 15°C. Pokud chceme v našich zeměpisných šířkách sklízet jeho sladké plody, musíme ho pěstovat ve skleníku a vytvořit mu podmínky subtropického pásu, odkud se k nám běžně dováží.
Významné látky obsažené v ananasu
Ananas je ovoce bohaté na vitaminy, minerály a další důležité látky. Obsahuje např. vitaminy skupiny B, vitamin C a betakaroten - provitamin vitaminu A, ze stopových prvků pak draslík, hořčík, vápník, zinek, železo, mangan, sodík, síru a fosfor. Další důležitou substancí vysoce zastoupenou v ananasu je bromelain, látka možná méně známého jména, zato velice přínosného účinku pro náš organismus.
Bromelain jako pomocník při metabolismu bílkovin
Bromelain je enzym výrazně pozitivně ovlivňující naše zdraví. Pro nás nejdůležitější funkcí této látky je schopnost zlepšení a zefektivnění štěpení bílkovin v našem těle. Bílkoviny, které přijímáme v potravě, dokáže bromelain štěpit na aminokyseliny, které jsou následně uvolňovány do krve a dopraveny tam, kde je jich potřeba. Tato přínosná funkce je běžně známá především aktivním sportovcům, ananas je jejich pomocníkem při tvorbě svalové hmoty a zlepšení fyzické výkonnosti, někdy je proto dokonce nazýván "přírodním anabolikem". Nepomáhá jen při tvorbě svaloviny, ale i při obnově tkání, svalových ale i kloubních, stává se tak léčebným prostředkem i při artritidě kloubů a podobných problémech pohybového aparátu. Jeho pravidelná konzumace, nebo užívání preparátů s ananasovým výtažkem, jsou výbornou prevencí proti svalové ochablosti a kloubních potížích v důsledku nedostatečného metabolismu bílkovin.
Bromelain jako ochrana těla před bakteriemi a parazity
Schopnost bromelainu štěpit bílkoviny má v našem těle ještě jeden možná méně známý efekt, který je však neméně významný. Je to ochrana před bakteriemi a parazity ve střevech. Tělo bakterie je totiž pokryto jakýmsi štítem tvořeným bílkovinou. Tím, že bromelain bílkoviny štěpí, narušuje onu vrchní vrstvu bakterie, a tak se podílí na jejím zahubení. Podobně znepříjemňuje život i parazitům v našich střevech. Tento fakt dělá z ananasu opravdového přítele našeho zdraví a ochránce před mnohými nemocemi a zdravotními komplikacemi, především v našem trávicím traktu.
Ananas čistí a chrání naše tělo
Kombinace látek, jako jsou např. betakaroten, vitamin C, síra a bromelain dělá z ananasu výrazně čistící a detoxikační prostředek. Protože zároveň brání nadměrnému zadržování vody v těle a stimuluje její vylučování, zabraňuje otokům tkání. Jeho schopnost detoxikace a odvodňování ho tak činí ideální součástí čistících kůr a prevence tzv. civilizačních chorob, jako jsou např. rakovina, arterioskleróza a pod. Ananas je také často doporučován jako vhodná strava při odtučňovacích kúrách a dietách. Pomáhá z těla vylučovat nadbytečné tuky a zlepšuje jejich spalování. Bromelain snižuje srážlivost krve a napomáhá rozpouštění usazenin v našem cévním systému, čímž snižuje krevní tlak a zlepšuje prokrvení orgánů. (V těhotenství se nedoporučuje přílišná konzumace čerstvého ananasu především kvůli snižování srážlivosti krve. Ananasový kompot má výrazně nižší obsah bromelainu, je proto pro těhotné ženy vhodnější
Vnější užití ananasu
Toto ovoce má pro nás bezesporu největší význam při vnitřním užití. Za povšimnutí ale možná stojí aplikace ananasové šťávy na kůži pro odstranění pigmentových, tzv. stařeckých skvrn na kůži. Takové skvrny můžeme zesvětlit, někdy dokonce i úplně odstranit přikládáním vatového tampónu namočeného v ananasové šťávě. Pro ty z nás, kteří nejsou nejlepšími kamarády s agresivními chemickými přípravky nebo kosmetickými zásahy s použitím laseru a podobných praktik, muže být i tato vlastnost ananasu velmi přínosná.
Ananas je ovoce, které si zaslouží naši pozornost. Na lidské tělo působí jako injekce zdravé energie a byla by škoda, kdyby se na našem stole objevoval jen v době Vánoc, jak bylo dřív zvykem. Stal se cenově dostupným pro každého a můžeme ho koupit čerstvý během celého roku.. a jak známo, čerstvý je nejlepší..