Stromkové růže na zahradě

Pěstování růží nemusí být náročné: vybírejte odolné druhy

Některé královny zahrad jsou náramně zhýčkané a vyžadují mnoho péče. Pokud se jim nechcete tolik věnovat, vyberte si růže odolné. Minimum péče vyžadují původní botanické druhy, krásné a objemné sadové růže i růže dávající chutné šípky

Pokud máte na zahradě dostatek místa, velké keře sadových růží mohou mít větší estetický efekt než pracně udržované záhony a právě mezi nimi najdete mnoho otužilých odrůd. Zvláště na rostliny vyšlechtěné v našich podmínkách je dobré vsadit. Uplatní se jako solitéry i pro výsadbu volně rostoucích živých plotů, poskytnou soukromí, spoustu vonných květů a útočiště ptákům, kteří si rádi staví hnízda v jejich bezpečné trnité náruči. Mnohé krásné růžové keře slouží i jako užitkové dřeviny. Houževnaté a nenáročné druhy však najdete i mezi menšími růžemi, které neprošly šlechtěním soustředěným pouze na efektní květy.

Růže, jež si poradí samy

 

  • Pokud je pro vás odolnost a nenáročnost důležitější než šlechtěné květy, budou vám vyhovovat původní, botanické druhy růží, ze kterých se nové odrůdy šlechtily, například růže alpská (Rosa alpina, syn pendulina) a růže galská (Rosa gallica). Jsou mrazuvzdorné a odolné vůči chorobám.
  • Houževnaté bývají i růže historické, vyšlechtěné před nástupem čajohybridů, jež se podobně jako růže plané hodí do venkovských zahrad více nežli náročné čajohybridy. Ovšem některé z nich jsou náchylné k rozličným chorobám. (Výhody moderních růží i krásu těch starobylých spojují proslulé růže Austinovy).
  • K chorobám bývají v našich podmínkách náchylnější krásné růže anglické (pěstovat je lze úspěšně, ale vyžadují péči a mezi jednotlivými odrůdami jsou v nárocích velké rozdíly).
  • Kouzlit můžete s pnoucími růžemi, které se pnou po konstrukci u zdi, po loubí či pergole. I mezi nimi lze vybrat odolné odrůdy, což je vhodné zvláště pokud budou vystaveny větru. Velmi oblíbená je například plnokvětá, bohatě kvetoucí a bujně rostoucí růže Rosarium Uetersen. Vyhovuje jí spíše vlhčí půda a dobře snáší i polostín.růžová zahrada

    Výběr nejlepších sazenic

    U každého druhu i odrůdy však budou stále existovat různě vitální sazenice. Pokud chcete pěstovat opravdu jen odolné růže, můžete je podrobit nemilosrdné zkoušce. Na podzim zasazené růže během prvního léta zalijte pouze jednou (avšak důkladně), na jaře a v létě naprosto výjimečně, v případě dlouhotrvajícího sucha. Růže, které přežijí, jsou ty nejsilnější a v budoucnu budou vyžadovat minimální péči.plot z růží

    Ochranné brnění z vůně

    Vůně růží je legendární, ostatně tvoří ušlechtilý základ nejlepších parfémů. Můžeme ji navíc zkombinovat s vůní aromatických bylin, jako jsou levandule, tymián, rozmarýna, meduňka či estragon. Vonný růžový kout zahrady tak přinese čichovým buňkám ještě různorodější potěšení, růže obroubené bylinkami jsou krásné i na pohled. Hlavní důvod je ale jiný: vůně bylinek, na rozdíl od té růžové, škůdce růží nevábí. Pokud je bylinkový pás souvislý a hustý, může fungovat jako ochranné brnění růží a odradí například mšice, které za ním nečekají nic dobrého.

    Proti padlí zase údajně pomáhá sousedství česneku, cibule a póru, a to díky sirným sloučeninám, které tyto štiplavé rostliny obsahují.

    Hnojivo z banánové slupky

    I odolné růže potřebují dostatek živin, pokud mají bohatě kvést a pěkně se vybarvit. Jednou možností jsou hnojiva určená speciálně pro růže, druhou, levnější, jsou slupky od banánů. Jednoduše se zapraví do půdy kolem růží. Slupky působí rychleji, pokud je nakrájíte nebo podrtíte, ale účinkují i celé. Do zásoby si je můžete i nasušit. Kouzlo spočívá ve vysokém obsahu draslíku a dalších prospěšných látek.

    Krásné růže, zdravé šípky

    I v menší zahradě se v koutě vyplatí keř „obyčejné“ růže šípkové. Kvete prostěji než šlechtěné růže, ale přesto půvabně. Je jedničkou v odolnosti a houževnatosti, a díky šípkům, které lze z keře pohodlně sklízet, můžeme být přes zimu odolní také.

    šípky

    Planá růže šípková není jedinou růží, na níž dozrávají zdravé a chutné šípky. Jedinečná je v tomto ohledu růže svraskalá. Vytváří husté, až dva metry vysoké keře, její listy jsou lesklé, velké a sytě tmavozelené, květy rovněž větší a sytěji vybarvené. I její plody – šípky – jsou obrovské, tmavočervené a přitom jedlé, léčivé a výtečné stejně jako šípky plané. Tato růže pochází z Asie a je dokonale mrazuvzdorná, zcela nenáročná na půdu i vláhu, rovněž odolná vůči chorobám.

    Růžové keře s velkými šípky jsou také nazývány růžemi ovocnými či dužnoplodými. Nejen pro svou krásu, ale i užitkovost jsou dále šlechtěny – na Slovensku vznikla například osvědčená odrůda Karpatia. Její šípky jsou sladké, bohaté na vitamin C i minerály a mimořádně velké, což například při zpracování na výtečnou šípkovou marmeládu rozhodně uvítáte.

    Nenáročnou keřovou růží je také růže sivá (Rosa glauca).

    I při šlechtění sadových růží je obvykle dbáno na jejich odolnost vůči chorobám, proto u nich málokdy šlápneme vedle. Pěstovat je můžeme jako solitéry či přirozené živé ploty.

    Zrova tak odolné bávají půdopokryvné růže, které svými dlouhými obloukovitě klenutými šlahouny mohou pokrývat rozsáhlé plochy půdy a hodí se i ke zpevnění svahů.

    Jak na choroby růží

    • Proti padlí pomáhá i sousedství česneku, cibule a póru, a to díky sirným sloučeninám, které tyto štiplavé rostliny obsahují.
       
      Nejčastější chorobou je padlí. Bělavé skvrny na listech a stoncích lze zpočátku setřít. Později však vniká hlouběji a poškozuje pletiva. Ve sklenících účinně pomáhá odpařování síry, ve volném prostředí musíme postřikovat fungicidy.
    • Černá skvrnitost listů se pozná jako ostře ohraničené černé skvrny na listech. Při silnějším výskytu a u citlivějších odrůd listy zcela opadají. I v tomto případě je nutný postřik a odstranění opadaných listů.
    • Méně často se vyskytne na růžích rez růžová a plíseň šedá. Výskyt všech plísní velmi ovlivňuje vlhkost vzduchu, teplota a množství slunečního svitu.

      Hnojení z banánové slupky

      Jak mít co nejkrásněji vybarvené květy? Jendou možností jsou hnojiva určená speciálně pro růže, druhou, levnější jsou slupky od banánů. Kouzlo spočívá ve vysokém obsahu draslíku a živin.

      • Jednoduše je zakopeme ke kořenům, samozřejmě tak, abychom kořeny nepoškodily.
      • Slupky působí rychleji, pokud je nakrájíme nebo podrtíme, ale účinkují i celé.
      • Do zásoby si je můžeme i nasušit.