hydroponie
Hydroponické pěstování rostlin
Hydroponie je velmi důmyslný a přitom jednoduchý a logický systém pěstování rostlin. Při správném postupu pokojová zeleň bujně roste a kvete i lidem, kteří nemají „zelenou ruku“. Díky absenci zeminy je vhodný i pro některé alergiky, v hydroponii rostliny také snáze přečkají vaši nepřítomnostHydroponické pěstování není žádná novinka, používali jej již staří Egypťané. Dnes má tento důmyslný péče o pokojové rostliny důležité místo nejen v prostorách s velkými nároky na čistotu, ale i v mnohých domácnostech. Hydroponické pěstování eliminuje vlhkou zeminu, která může způsobovat problémy například lidem s alergií na plísně a jejich mikroskopické spory. Rostliny při správném postupu rostou velmi rychle a bujně, pěstování je snadné a zásoba vody rostlinám vydrží i po čas kratší dovolené. Hydroponicky lze pěstovat dokonce i zeleninu, pro ni jsou však výhodnější větší pěstební systémy.
Voda, živiny a opora pro kořeny
Pouhý roztok s živinami k hydroponickému pěstování nestačí. Kořeny potřebují oporu. Vhodný je jakýkoli inertní materiál, který do vody neuvolňuje žádné látky a má vhodnou strukturu.
- Používá se štěrk i perlit.
- Ideální je keramzit – porézní kuličky z pálené hlíny, vyráběné v různých tvarech a velikostech. Kuličky pojmou a následně uvolňují vodu, takže ji ze dna nádoby či ze zásobníků převedou až nahoru, předávajíce si ji mezi sebou. Mezi vlhkými, ale neponořenými kuličkami navíc dobře cirkuluje vzduch a kořeny bez problémů dýchají.
Jak začít s hydroponií
Řada pokojových rostlin, pokud jejich výhonek vložíme do nádoby s vodou, snadno zakoření. Pak už je můžeme bez problémů pěstovat hydroponicky. Do substrátu pro hydroponické pěstování (keramzitu, perlitu a pod)je zasadíme stejně jako do běžné zeminy: kořínky opatrně zasypeme materiálem tak, aby byly volně rozložené.
Přesazování
Rostliny pěstované hydroponicky rostou rychle a jejich kořeny bývají velmi bujné. Není však třeba je přesazovat dříve, než zcela vyplní květináč.
Rostliny pěstované v zemině lze převést na hydroponické pěstování
- Při samotném přesazování je nezbytné zbavit kořenový bal veškeré zeminy, nejprve opatrně mechanicky, potom proudem vlažné vody.P
- Pokud jsou již rostliny zcela vyvinuté, utrpí touto změnou šok a budou potřebovat i tři měsíce v teple a při vysoké vlhkosti vzduchu, aby se zotavily.Tento postup proto není vhodný pro staré či vzácné rostliny. Staré kořeny totiž postupně odumřou a musí je nahradit nové, schopné prospívat ve změněném prostředí.
Vhodné nádoby
Nádoby pro hydroponické pěstování rostliny mohou být z jakéhokoli nepropustného materiálu, který nerezaví. Pouze sklo není příliš vhodné, neboť kořenům nesvědčí světlo a navíc skleněnou nádobu zanedlouho pokryje zelený povlak řas. Dočasně, než kořeny prorostou susbtrát, jej však použít lze. Typy nádob jsou buď jednoduché, nebo pro hydroponii speciálně vyráběné nádoby dvouplášťové, kde vrchní obal či dvojité dno vytváří zásobník vody pro vnitřní květináč.
Hnojení
Na rozdíl od zeminy neobsahuje hydroponický substrát žádné živiny a ani voda je nedodá. Proto je nutné rostliny pěstované hydroponicky od samého počátku hnojit.
- Nejjednodušší je používání speciálních hnojiv pro hydroponii, která dovedou uvolňovat živiny do vody podle potřeby.
- Použít lze i jakákoli jiná komplexní hnojiva rozpustná ve vodě, je však třeba dodržovat doporučené dávkování – některá ze živin se může snadno dostat do nadbytku a rostlinu pak zatěžovat.
Snadné množení
V hydroponii lze také zakořeňovat řízky, mnohdy snáze, nežli v klasickém substrátu. Například řízky báchoru připravíme tak, že ostříháme listy a části stvolu ponoříme do vody s keramzitem "hlavou" vzhůru.
Ve velkopěstírnách se zelenina hydroponicky pěstuje v nádobách, nebo přímo v otvorech trubek, které stále přivádějí vodu s živinami.